Kapat
Blog 1.365 0

Hangi Müzik Servisi Bize Ne Olanaklar Sunuyor, İşte En Detaylı Karşılaştırma

Apple, geçen sene WWDC 2015’te müzik servisini açıkladığında müzik servisi veren uygulamaların sayısında önemli bir nitelik değişimi yaşanmıştı. Doğal olarak bu durum pazara hem hareket getirmiş, hem de seçeneğimizi artırmıştı. Ancak hangi müzik servisi, hangi durumda avantajlı bunu tam olarak öğrenebilmek için detaylı bir karşılaştırma yapmak da görevimiz tabii. Mobil ve masaüstü kullanıcılara hitap eden 5 farklı müzik uygulamasını detaylandırınca, ortaya farklı bir durum çıkıyor. İşte karşılaştırma tablosu.

Şu anda farklı platformlarda birbiriyle kesişen ve değişik hizmetler veren 5 büyük müzik servisi var. Apple bu servislerin arasına yeni katıldı. Aşağıda tüm servislerin neler yapıp, birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu detaylıca inceleyebileceğiniz bir tablo hazırladım. Bu tabloda birçok avantaj ve dezavantajları karşılaştırma şansına sahip olabilirsiniz.

Farklılıklara rağmen yine de müzik severler, ücretsiz paketlerden faydalanma şansından mahrum değiller. Ancak ücretli seçeneklerin sunacağı avantajlar da yabana atılacak gibi değil.

Apple Music mi yoksa Spotify mı?

Hizmet vermek adına masaüstü ve Android’i de hedef kitlesine alan Apple Music bu piyasada henüz bebek adımlarıyla ilerliyor gibi gözükse de aslında Spotify’ın en önemli rakibi. Apple Music aynı zamanda 7/24 hizmet veren ‘Beats 1’ isimli bir çevrimiçi radyoya da sahip. Beats ABD’de oldukça bilindik bir kanal. Türkiye için ise henüz yeni sayılabilir. Apple Music bünyesinde müzik türlerini yakından takip eden DJ’lere sahip bir altyapı sunuyor. Bu açıdan Spotify’dan daha güncel bir eğilim yakalaması çok mümkün. Ancak Spotify pazarda daha eski ve Apple Music ile arasında kullanıcı sayısı açısından dağlar kadar fark var.

Aşağıdaki tabloda şu an ülkemizde ve dünyada aktif müzik servislerini detaylı olarak karşılaştırmanız mümkün.

Apple Music

Spotify

Google Play Music

Tidal

Ücretsiz Beats 1 ve Apple Musik radyo istasyonlar, 6 değiştirme Reklamlar, 6 değiştirme 50,000 şarkı upload Yok
Ücretli 9.99 TL/aylık, 14.99TL/aylık. (aile paketi 6 cihaz için) 9.99 TL/aylık, 14.99 TL/aylık. (2 kullanıcı), her kullanıcı için + 4.99 TL 9.99$/aylık. 9.99$/aylık (Premium), 19.99$/aylık (HiFi)
Katalog Boyutu 30 milyon şarkı 30 milyonun üzerinde 30 milyonun üzerinde 30 milyonun üzerinde
Platformlar iOS, Android, PC, Mac, Apple TV, web iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, PC, Mac, PS3, PS4, web iOS, Android, web iOS, Android, Windows Phone, PC, PS3, web
Ses Kalitesi Bilinmiyor  320 kbps’ye kadar 320 kbps’ye kadar  320 kbps, 1411 kbps (HiFi)
Çevrimdışı Evet, sadece ücretli üyelikle Evet, sadece ücretli üyelikle Evet, sadece ücretli üyelikle Evet, sadece ücretli üyelikle
Müzik Video Evet Yakında Video klipler yayınlayacak Evet Evet
Radyo Evet Evet Evet Hayır
24-saat Küresel Radyo Evet Hayır Hayır Hayır
Sesli Asistan Siri (iOS) Yok Google Now (Android) Yok
Podcast Hayır Evet (yakında) Hayır Hayır
Sanatçı Sosyal Ağı Evet Hayır Hayır Hayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir